Słowo Pisane – literatura i media

Mój ukochany świat, pisany piórem i długopisem

Podróże lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych

Wrzesień 23rd, 2014

Kocham czytać książki. Jednym z moich ulubionych gatunków są książki podróżnicze, pisane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Często tworzę ciekawy zabieg. Czytam książkę z lat siedemdziesiątych, opisującą jakiś kraj, a potem znajduję jej współczesny odpowiednik. Pozwala to świetnie porównać, co tak naprawdę się zmieniło.

Fotografie, jakie nietrudno znaleźć w sieci, oddają wiele, ale najlepiej klimat ówczesnego świata potrafi oddać jedynie słowo pisane. Kiedy zamyka się oczy, widzi się drogi, pokryte żółtoczerwonym, lekkim piaskiem, albo czarnym, mazistym błotem, czuje się zapach pobliskich drzew albo wody, widzi się oczyma wyobraźni przemieszczające się po ulicach stare Garbusy i ludzi, którzy hołdowali ówczesnej modzie.

Najbardziej pasjonowała mnie zawsze Afryka. Uwielbiam porównywać to, co pisano o niej czterdzieści i pięćdziesiąt lat wcześniej i to, co pisze się o niej dzisiaj. Stare Garbusy i nieliczne Simci zostały wymienione przez stare Toyoty, w centrach miast, zamiast ruin, powstały betonowe wieżowce, wszędzie króluje blacha falista, używana do przykrywania dachów. Supermarkety obok hałaśliwych targów, ludzie ubrani w chińskie podkoszulki i spodnie, wszechobecny, także chiński plastik i wyjące na cały regulator dalekowschodnie radioodbiorniki.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.