Słowo Pisane – literatura i media

Mój ukochany świat, pisany piórem i długopisem

Reportażysta- jaki powinien być…

Październik 22nd, 2014

autor: Bartek Brosz

Niedawno pisałam o tym, jak wiele sprzeczności pojawia się w czasopismach, które zaprzeczają same sobie z kolejnymi numerami. Zastanawiałam się więc, co powinno cechować ludzi, którzy pracują w owej branży. Skupiłam się na ludziach piszących reportaże. Jaki powinien być dobry reportażysta? Czy chodzi tutaj tylko o umiejętność pisania? Zdecydowanie nie! Musi mieć coś więcej, coś, czego niestety większości brakuje.

Moim zdaniem, przede wszystkim osoba, która zajmuje się pisaniem reportaży powinna być dociekliwa, dążyć do prawdy za wszelką cenę i pokazać ją. Z racji tego, że dość często zbieranie materiałów do takiego reportażu jest dość długim i żmudnym procesem, cierpliwość to podstawa. Takie zdanie powinien podejmować ktoś, dla kogo praca jest pasją, ponieważ tylko wtedy może włożyć w nią odrobinę serca i stworzyć coś dobrego.

W reportażu należy rzeczowo i konkretnie przedstawić FAKTY, które wcześniej dogłębnie były zbadane, z każdej możliwej strony. Reportażysta jest na swój sposób detektywem, który często musi rozwiązywać zagadki, wypytywać, sprawdzać… Podczas nawiązywania kontaktów powinien wzbudzać zaufanie, a przy tym być nieco podstępny i umieć nawiązać dialog.

Wszystko to wydaje się dość oczywiste i proste, pasja, cierpliwość, dociekliwość itp., ale ludzie często zapominają, jak ważne jest to co robią, że nie piszą wyłącznie dla siebie, że czytelnicy chcą prawdy, a nie kolejnej przekolorowanej historyjki, która jest sprzeczna z faktami.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.