Słowo Pisane – literatura i media

Mój ukochany świat, pisany piórem i długopisem

Dlaczego detektyw musi być samotnikiem z problemami?

Luty 8th, 2015

Nie wiem jak Wy, ale ja kocham kryminały. Zarówno te klasyczne, jak i te bardziej współczesne tworzone na fali popularności skandynawskiej i polskiej nowej fali tego nurtu. Nie wiem czy zauważyliście, ale wielu autorów już przy pierwszej książce, którą tworzy wyraźnie zarysowuje postać głównego bohatera, tak by później móc pociągnąć jego wątek w dalszych powieściach z serii. Co łączy takie postaci? Czy można znaleźć dla nich wspólny mianownik?

Doskonały bohater kryminału, czyli jaki?

Kiedy czyta się dużo powieści z gatunku kryminałów można zauważyć pewną prawidłowość. Główny bohater, ten który zajmuje się rozwiązaniem zagadki to z reguły policjant (różne stopnie), prywatny detektyw, bądź zupełny amator, pasjonat tajemnic. Są to osoby samotne, które mają najróżniejsze problemy – w życiu osobistym, zawodowym, z używkami lub zdrowiem. Dlaczego tak się dzieje? Przeważnie jest to zabieg zamierzony – dzięki temu, że postaci borykają się z problemami wydają nam się bardziej ludzkie w tym co robią. Bo wyobraźmy sobie detektywa, który rozwiązuje wszystkie zagadki bez mrugnięcia okiem – wydałby nam się nierzeczywisty i mniej ciekawy. Czy wrócilibyśmy do niego w kolejnej powieści?

Od kogo się zaczęło?


Foter / CC BY-SA

Tak naprawdę to tego nie wie nikt. Jednak jedną z najbardziej charakterystycznych postaci świata detektywów i jednocześnie powstałą wcześnie jest Sherlock Holmes. Artur Conan Doyle stworzył prawie idealnego detektywa. Pełnego pasji, inteligentnego, który szybko kojarzy fakty. Jednak mimo całej swojej błyskotliwości ma on jedną wadę – uzależnienie od narkotyku.

Obecnie, gdy bohater ma dobre relacje z rodzinną nie jest uwikłany w dziwne układy i nie jest od niczego uzależniony wyraźnie jest zaznaczone na okładce, jako to co wyróżni opowieść na tle innych.

Niedościgniona mistrzyni kryminału

Powieści kryminalnych co roku powstaje wiele. Jednak dla mnie niedoścignioną mistrzynią nadal pozostaje Agatha Christie – to ona stworzyła postać, którą wszyscy kojarzymy. Niewielkiego człowieczka o wielkim ego, który sam siebie uważa za nieomylnego. Charakterystyczny wąsik i francuski akcent Herkulesa Poirot sprawiają, że nie sposób pomylić go z nikim innym.


napkinshoe / Foter / CC BY

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.